Univerzita Karlova je tradičním centrem vzdělanosti, a proto považujeme celoživotní vzdělávání za nedílnou součást své rozsáhlé vzdělávací činnosti. Na jeho podporu a rozvoj klademe již tradičně velký důraz. Význam a potenciál celoživotního vzdělávánídlouhodobě roste, neboť vzdělávání není považováno pouze za přípravu na život, ale je přímo neoddělitelnou součástí uvědomělého života každého jednotlivce a zárukou jeho adaptace na podmínky, které před nás klade budoucnost.
Celoživotním vzděláváním se rozumí takové druhy vzdělávání, které doplňují, prohlubují, obnovují nebo rozšiřují vědomosti, dovednosti a kvalifikaci jeho účastníků a účastnic. Programy celoživotního vzdělávání jsou poskytovány v rámci nebo mimo rámec akreditovaných studijních programů a jsou uskutečňovány prezenční, distanční nebo kombinovanou formou a to nejen v českém ale např. také v anglickém jazyce.
Programy mohou být orientovány, buď na výkon povolání (profesní), nebo jsou orientovány zájmově. Toto základní členění programů v rámci CŽV vychází ze zákona o vysokých školách1. Specifickými druhy zájmově orientovaného vzdělávání jsou přípravné kurzy pro uchazeče a uchazečky o studium a Univerzita třetího věku. Nově v naší nabídce naleznete také kurzy s mikrocertifikátem, jež propojují potřeby praxe s akademickou sférou.
1 |
Vzdělávání v programu celoživotního vzdělávání nezakládá jeho účastníkům právní postavení studenta podle zákona o vysokých školách. Bližší podmínky celoživotního vzdělávání na univerzitě upravuje v souladu se zákonem o vysokých školách Řád celoživotního vzdělávání Univerzity Karlovy (Řád CŽV UK), jehož novelizované znění nabylo účinnosti dne 1. ledna 2017.
Absolventům programu vydá univerzita osvědčení o absolvování programu, jehož náležitosti stanovuje opatření rektora č. 68/2017 Náležitosti osvědčení o absolvování programu celoživotního vzdělávání a mezinárodně uznávaného kurzu. |