Podrobné informace a aktuální nabídku programů celoživotního vzdělávání naleznete v sekci Další možnosti vzdělávání na UK na webových stránkách https://celozivotni.cuni.cz/, kde lze přehledně vyhledávat programy celoživotního vzdělávání prostřednictvím vyhledávače.Veškeré programy uskutečňované jednotlivými fakultami a součástmi univerzity, naleznete také v Evidenci programů CŽV. Naleznete zde nejen výčet jednotlivých programů, ale také bližší informace ke každému z nich, tj. anotaci, podmínky přijímání zájemců, délku programu, místo konání, výši úplaty a také způsob přihlašování, stejně tak jako kontaktní osobu, na kterou je možné se v případě dalších dotazů obracet.
Přihlášku lze jednoduše vyplnit v modulu Přijímací řízení. Pokud chcete o programu získat více informací, je možné oslovit kontaktní osobu příslušné fakulty či součásti univerzity – kontakt naleznete v detailu příslušného programu v sekci Přihláška.
Programy CŽV na další akademický rok bývají zveřejňovány na webových stránkách propagujících Další nabídku vzdělávání na UK. Nabídku lze rovněž nalézet v Evidenci programů CŽV po zvolení filtru příslušného akademického roku.
Programy vedoucí k zisku mikrocertifikátu přesně dokládají získanou kompetenci a vyjadřují ji v celoevropském kreditním systému ECTS. Díky vazbě na Evropský rámec kvalifikací (EQF) jsou mikrocertifikáty srozumitelné pro zaměstnavatele ve všech zemích. Výstupem z programu je získání digitálního osvědčení, které mohou jeho nositelé a nositelky zařadit do svého profesního CV na pracovních sítích, nebo jej sdílet s potenciálními zaměstnavateli. Získané kredity mohou navíc uplatnit ve svém řádném vysokoškolském studiu.
Mikrocertifikát bude vydáván a archivován na platformě Europass. Absolventi a absolventky těchto programů budou mít výhradní přístup do databáze svých mikrocertifikátů, budou moci spravovat své portfolio a třetím osobám, typicky zaměstnavatelům, budou toto portfolio podle potřeby zpřístupňovat na základě unikátního kódu. Na platformě nebude možné bez tohoto kódu zobrazovat účastníky a účastnice programů, ani jinak vyhledávat a zobrazovat osobní údaje.
Pro většinu programů U3V je zpravidla podmínkou pro přijetí zájemců důchodový věk a maturita. Některé fakulty ale přijímají také zájemce bez maturitní zkoušky. Na webových stránkách v sekci Další možnosti vzdělávání na UK a také v Evidenci programů CŽV naleznete veškeré programy U3V, které fakulty a součásti UK uskutečňují. Mimo jiné zde také naleznete podmínky přijímání zájemců. Pokud si nejste přesto jistí nebo máte ještě nějaké dotazy, obraťte se prosím na uvedenou kontaktní osobu. Univerzita umožňuje přihlášení do programů U3V všem válečným veteránům, a to bez podmínky doložení ukončení středoškolského studia.
V Opatření rektora č.39/2017 jsou uvedeny veškeré informace o podmínkách přijímání zájemců, pravidlech uskutečňování a organizaci programu celoživotního vzdělávání Univerzity třetího věku. Program U3V je zpravidla určen zájemcům, kteří dosáhli důchodového věku. Doporučujeme Vám obrátit se na fakultu, která program U3V, o který máte zájem, uskutečňuje. Konkrétní informace se vždy dozvíte od dané fakultní kontaktní osoby. Seznam kontaktních osob pro jednotlivé fakulty naleznete zde.
Zlaté promoce se tradičně konají při příležitosti akce Den celoživotního vzdělávání & Festival absolventů pořádané obvykle v polovině dubna. Bližší informace budou postupně zveřejňovány na webových stránkách UK Pointu.
Pod zlidovělým pojmem „pedagogické minimum“ se skrývají vzdělávací programy celoživotního vzdělávání, tzv. doplňující pedagogické studium (DPS), díky kterému si můžete doplnit tzv. pedagogickou kvalifikaci. Konkrétní nabídku programů naleznete programy naleznete v Evidenci programů CŽV v sekci programů pro výkon povolání. V akademickém roce 2023/2024 např. realizuje program s názvem Studium v oblasti pedagogických věd k získání kvalifikace učitele Matematicko-fyzikální fakulta.
Den CŽV se zpravidla koná v polovině dubna daného kalendářního roku. Aktuální informace a reportáže z předchozích ročníků jsou dostupné na webu UK Pointu.