• Facebook
    • Twitter
    • YouTube
    • LinkedIn
    • Navigator

    Zajištění účasti veřejnosti na ústní kontrole studia předmětu

    Zajištění účasti veřejnosti na ústní kontrole studia předmětu

    V případě kontroly studia předmětu (např. zápočet, zkouška, klasifikovaný zápočet) doporučujeme zkoušet za přítomnosti minimálně dvou studentů jako u prezenční zkoušky, aby nedocházelo k tomu, že student je se zkoušejícím ve virtuální místnosti sám.


    K případnému nahrávání ústní zkoušky u kontroly studia předmětu: nahrávání je možné pouze za předpokladu, že s ním souhlasí všichni zúčastnění. Než zkoušení začne, zkoušející by na to měl zkoušené upozornit.


    V případě nahrávání kterýmkoliv účastníkem bez souhlasu všech zúčastněných se jedná o porušení předpisů na ochranu osobních údajů a občanského zákoníku. Takové jednání může být považováno za disciplinární přestupek, respektive porušení Etického kodexu UK.


    U státních zkoušek jsou zákonem dány dvě možnosti :

    Státní zkouška musí proběhnout se zachováním zásady veřejnosti.


    (Pozn. ke státním závěrečným zkouškám vznikla samostatná metodika, kteoru naleznete zde)


    1) Buď: je nutné uvést předem zabezpečený odkaz na videokonferenci (vytvořený v MS Teams nebo Adobe) a promítnout ho v SISu (pouze pro akademickou obec) nebo na fakultních stránkách (zcela veřejně). Administrátor státní zkoušky však může schválit v předstihu účastníka (před zahájením zkoušky i v jejím průběhu).

    Upozorňujeme, že nastává riziko, že si hosté zkoušku mohou nahrát bez vědomí ostatních.


    2) Nebo se musí státní zkouška nahrávat (resp. pořídit zvukový nebo zvukový a obrazový záznam) a uchovat po dobu 5 let, přičemž záznam může být poskytnut pouze orgánům veřejné moci na jejich žádost. V případě nahrávání je povinnost nahrát všechny části zkoušky, tj. teoretickou i praktickou část. V případě zvolení tohoto způsobu je nezbytné zohlednit GDPR a zajistit ukládání nahrávky v ESSS UK a nezbytné uložení do doby skartace. Více informací k této problematice poskytneme ve speciální metodice pro tyto případy.


    K ověření totožnosti při státní zkoušce: před zkoušením musí vždy dojít k ověření totožnosti přítomných (například u videohovoru ukázáním občanského průkazu nebo průkazu studenta na kameru, u písemné zkoušky přihlášením do systému pomocí vlastních identifikačních údajů CAS). Část prokazování totožnosti musí proběhnout výhradně mezi komisí a zkoušeným bez účasti veřejnosti, popřípadě doporučujeme neukazovat občanský průkaz, ale pouze průkaz studenta.


    K hlasování zkušební komise: při nutnosti hlasovat je pak možnost otevřít vedle zkoušení také online chat, ve kterém komise zkoušejících může diskutovat/hlasovat. Je však třeba dbát na to, aby v tomto chatu nebyl přítomný student. V případě, kdy je podle čl. 11 odst. 13 SZŘ UK potřebné uchovat záznam a výsledek hlasování (obhajoba dizertační práce a státní doktorská zkouška), je nutné ho uchovat i při distančně uskutečňované zkoušce (např. printscreen).



    Poslední změna: 21. duben 2020 13:11 
    Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
    Sdílet na: